Sosyal medyada borsa oyunları: hisse paylaşmak - pazarlamak

hisse önerisi

Sosyal medyada borsa oyunları: hisse paylaşmak - pazarlamak 

Borsa, kısa zamanda büyük paralar kazanma peşinde olan birçok kişinin yatırım yaptığı bir sektör. Yıllardan beridir tüyo peşinde koşan küçük yatırımcılar fırlayacak bir hisseye girmenin derdinde. Bu sebeple eskiden borsa simsarlarının fısıltılarını kovalayan yatırımcılar son yıllarda sosyal medya üzerinde hisse analizi yapan, daha doğrusu yaptığını iddia eden analistlerin yorumlarına göre yatırımlarını şekillendiren binlerce insan var. 

Bazı twitter hesaplarının on binlerce takipçisi bulunurken kendine borsa üstadı diyen bu kişilerden  google play ve ios store'da kendi adlarına borsa uygulaması çıkaran bile mevcut.

Al - Sat- Tut tavsiyesi değildir, yatırım tavsiyesi değildir, YTD notlarını iliştirdikleri borsa paylaşımlarına dikkatli bakıldığında takip listesi, tarama listesi adı altında takipçilerini yönlendirdikleri apaçık olan bu kişiler iyi niyetli de olsalar yasalar önünde hem kendilerini hem de olası bir yönlendirmeyle takipçilerini zarara sokma riskiyle hareket ediyorlar. 

Peki bu fenomenlerin, algoritmaXX'lerin borsa reçetesi sunan kaptanların bu işten menfaati nedir? 

Bu sorunun cevabı yanıltıcı işlem yapıp yapmadıkları, spekülatif bir hisse hareketinde rolleri olup olmadıklarını inceleyecek ve karar verecek olan kurum SPK'da elbette. Zaten yakın geçmişte bazı sosyal medya hesaplarına verilen cezalar da spk'nın konuyu hassasiyetle takip ettiğini gösterir nitelikte.

Sosyal medyada borsa paylaşımı yapanlara verilen cezalardan bazıları:


fatih akyüz

M@RDIN

Sosyal medya üzerinden borsada spekülatif işlem yapmak

Yukarıda genel manzarayı özetledikten sonra sosyal medyada hisse paylaşmak, hisse tavsiye etmek suç mu, hisse pazarlamanın cezası var mı, varsa nedir, spk mevzuatı bu konuda ne diyor inceleyelim.

İletişim veya haberleşme yoluyla işlenen piyasa bozucu eylemler 
MADDE 6 – (1) Sermaye piyasası araçlarının fiyatları, değerleri veya yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek nitelikte veya bunlara etki edebilecek piyasa göstergelerine ilişkin olarak yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek, söylenti çıkarmak, haber vermek, özel durum açıklaması yapmak, yorum yapmak veya rapor hazırlamak, piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir. 
(2) Birinci fıkrada belirtilen hususların yalan, yanlış veya yanıltıcı olduğunu bilen yahut bilmesi gerekenler tarafından yayılması piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir. 
(3) Kurulun özel durumların açıklanmasına ilişkin düzenlemeleri kapsamında açıklamakla yükümlü olunan, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek nitelikteki bilgilerin açıklanmaması piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir. 
(4) Sermaye piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, internet veya benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum veya tavsiyede bulunduktan sonra, yorum veya tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her halükarda 5 iş günü içerisinde, alım veya tut tavsiyesi verdiği halde satmak ya da satım tavsiyesi verdiği halde almak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir. 


Yukarıda örnek olarak verilen cezalar genel olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun 28889 sayılı Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği'nin 6. maddesinin 4. fıkrasına göre verildiği görülmektedir.

SPK'nın resmi gazetede yayınlanmış tebliğinden sonra bir de Sermaye Pyasası Kanunu'nun ikinci bölümünde yer alan Sermaye Piyasası Suçları/Piyasa Dolandırcılığı Madde 107'de ne diyor ona bakalım:


MADDE 107 – (1) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Ancak, bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarı, suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamaz. 
(2) (Değişik: 27/3/2015-6637/11 md.) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Burada da görüldüğü üzere hisse analizi yapmak, trendleri verilere dayalı yorumlamaktan ziyade yanıltıcı işlem yapmak, hisseyi sanal olarak şişirmek, kısacası hisseyi pazarlamak, pazarladığı hisseyi trend devam ediyormuş gibi gösterdiği halde emir vererek al - sat yapmak piyasa dolandırıcılığı olarak tanımlanmış.

3 yorum:

  1. Algoritmaxx derken bizim arif mi o :)

    YanıtlayınSil
  2. Borsa fenomeni varken başkalarına ceza veriliyor. O eleman araştırılmalı. Yaptığı hareketler incelenmeli!

    YanıtlayınSil
  3. borsa nedir kısaca yazayım: spekler at koşturur spk seyreder küçük yatırımcı kaybeder.

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.